Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła to doskonałe nowoczesne urządzenie, które pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd i gaz. Dodatkowo ochrania zasoby środowiska naturalnego. Jak działa gruntowa pompa ciepła? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła pozwala cieszyć się ciepłem w domach bez ograniczeń. W jaki sposób? Przez pozyskanie energii ze środowiska naturalnego. To najlepsze rozwiązanie w dzisiejszych czasach — wydajne i ekologiczne zarazem. Efektywność pompy jest zależna od jej rodzaju. Ze względu na różne źródła ciepła, rozróżniamy następujące odmiany pomp: wodne, powietrzne oraz gruntowe. Dzisiaj omówimy działanie tej ostatniej.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła znajduje się głęboko pod ziemią, dlatego też ciepło pozyskiwane z jej otoczenia, jest najbardziej efektywne, bo stałe. W tym przypadku grunt to podstawowe źródło energii. Cały system grzewczy składa się z dwóch źródeł:
-
dolnego, z którego pobierane jest ciepło,
-
górnego, oddającego ciepło do budynku.
Skuteczność urządzenia opiera się na mocy dolnego źródła. W pompie jest zainstalowany wymiennik gruntowny, który napełnia się mieszaniną wody z płynem niemarznącym. Może to być glikol lub alkohol. Po włączeniu urządzenia płyn zaczyna krążyć w rurach i nagrzewać się, wypełniając wymiennik naturalnym, ekologicznym ciepłem. Cała energia z ziemi wędruje prosto do czynnika chłodniczego, który zmienia stan skupienia cieczy w parę. W dalszej kolejności dociera ona do sprężarki. To właśnie tam następuje zwiększenie temperatury czynnika. Na koniec wymiennik ciepła, czyli tzw. skraplacz zwraca ciepło do pomieszczeń.